Benček absolvuje premiéru za volantom R5-ky

Popradský tím TATRY RACING smeruje do vyššej kategórie. Naznačuje to štartom svoje posádky na kopřivnickom Polygone už tento víkend. 

Podobne, ako na Slovensku, kde sme na organizovanie automobilových pretekov v období lockdownu využili uzatvorený športový areál motoristického okruhu Slovakia Ring, hľadajú aj Česi bezpečný priestor na športovanie. Jednou z alternatív je kopřivnický Polygon Tatry, kde majú s organizovaním automobilových súťaží už bohaté skúsenosti. A práve tam, počas nasledujúceho víkendu, mieri približne päťdesiat súťažných posádok, medzi ktorými nebude chýbať ani posádka popradského tímu TATRY RACING, Dominik Benček a Rado Plichta.


„Všetci pevne veríme, že zlepšujúca sa pandemická situácia už čoskoro začne uvoľňovať obmedzenia a umožní aj konanie májovej súťaže Rallye Tatry. Štart Dominika s Radom v Kopřivnici je prakticky prípravou na našu domácu súťaž,“ vysvetľuje šéf tímu, Vlado Chovan. „Po vlaňajších Dominikových výkonoch sme sa rozhodli, že vyskúšame štart vo vyššej triede. Súťažnú premiéru v MSR by mal mať v Poprade, no ešte predtým sme hľadali možnosť vyskúšať auto kategórie R5 na trati, a poskytnúť posádke možnosť zvyknúť si na novú techniku.“ Tím pôvodne uvažoval o vozidle Škoda Fabia R5, no nakoniec voľba padla na Ford Fiestu R5. 


„S takýmto autom som ešte nikdy neštartoval a už sa naozaj teším na prvé kilometre,“ neskrýva vzrušenie Dominik Benček. „Chápem, že je to zasa iný štýl jazdy, než som bol doteraz zvyknutý s „Myšiakom“. Verím však, že si na seba s R5-kou rýchlo zvykneme a dokážeme, že sme schopní zajazdiť aj nejaké výsledky.“


Prešovčan už ukázal svoj potenciál triumfami v MRC, či PD-cupe. Za sebou má však aj úspešné štarty v Majstrovstvách Slovenska, ktoré vyjazdil s Mitsubishi Lancer v Triede 3. Do Kopřivnice ale nejde loviť výsledok.

„Toto je vlastne testovacia jazda. Cieľom je vyskúšať si auto, aby sme do slovenského „majstráku“ v Poprade nevhupli úplne nepripravení,“ dodáva Benček.


Kopřivnický Polygón nie je pre posádku, ani pre tím TATRY RACING, neznámym priestorom. Víkendová súťaž sa jazdí ako podujatie českého Traiva Rally Cupu, kde popradský tím už neraz štartoval. Vzhľadom na okolnosti dostalo však tentoraz podujatie prívlastok – test day, čo vlastne doslova spĺňa potreby prešovskej posádky popradského tímu. Jazdiť sa bude na šesť rýchlostných skúšok, ktoré sa pôjdu na dvoch meraných úsekoch. Ešte predtým však súťažné posádky absolvujú dve tréningové jazdy. Spolu budú merané úseky merať necelých dvadsaťtri kilometrov. 

Dopovedzme ešte, že súťaž sa jazdí v sobotu 10. apríla 2021, za prísnych protipandemických opatrení s vylúčením verejnosti. Dokonca prísny zákaz pohybovať sa mimo servisnú zónu platí aj pre členov tímu! Fanúšikovia tak znova musia svojim posádkam držať palce na diaľku. Dúfajme však, že už nie dlho. 


Ľuboš Kašický


Partneri tímu